Pomyślane Notatki

Fot. & Grafika - Marta Ćwiąkalska

 

© Marta Ćwiąkalska 2019-2024

Kontakt

Created with WebWave by PremiumYou

PREMIUMBLOG

02 kwietnia 2020

Cel musi być realny, upragniony i zależny od Ciebie – to już wiemy. Ale co to konkretnie oznacza? Dla ułatwienia psychologowie ułożyli zasadę SMARTER, która jest bardzo pomocna w wyznaczaniu celów i ich osiąganiu. Jeśli prawidłowo wyznaczymy sobie cel, to i łatwiej do niego dojdziemy, bo jak wiadomo „jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, na pewno tam nie dotrzesz”…

 

 

A więc sprawdźmy, co oznacza tajemniczy skrót SMARTER:

 

 

S – Specific – czyli szczegółowy i konkretny. Ogólne cele trudniej osiągnąć – np. „chcę wyglądać dobrze w bikini”. Hmm… Ale cel konkretny - „chcę schudnąć 5 kg”, to już coś namacalnego! W określaniu konkretów pomogą Ci pytania w angielskiej wersji "6W":

           

     WHO        - Kto? jest związany z celem

     WHAT       - Co? chcę osiągnąć

     WHERE    - Gdzie? zdobywanie celu będzie się odbywać

     WHEN      - Kiedy? cel powinien zostać osiągnięty

     WHICH    - Jakie? są wymagania i ograniczenia związane z realizacją celu

     WHY        - Dlaczego? chcę osiągnąć ten cel

 

 

M – Measurable – czyli mierzalny. Wyraź cel w liczbach – np. owe 5 kg utraty wagi lub czas przebiegnięcia maratonu itp. Sformułuj cel tak, by można sprawdzić stan jego realizacji.

 

 

A – Achievable – czyli realny do osiągnięcia. Nie porywaj się z motyką na księżyc, bo jedyne co osiągniesz, to szybkie zniechęcenie. Chcesz w tydzień przygotować się do egzaminu z chińskiego, chociaż nigdy wcześniej nie uczyłeś się tego języka? No nie... Dodatkowo podziel główny cel na mniejsze etapy, które łatwiej zrealizować. To nie ma być droga przez mękę, tylko ochocze dążenie do Twojej końcowej satysfakcji!

 

 

R – Relevant – czyli istotny. Cel ma być ważny dla Ciebie i ma stanowić istotny krok w Twoim samodoskonaleniu. Jeśli chcesz schudnąć 5kg, bo koleżanka schudła 5kg… możesz nie dotrzymać danego sobie słowa - może wcale nie potrzebujesz gubić wagi, bo wbrew dietowym trendom dobrze się czujesz ze swoimi krągłościami, a może potrzebujesz pozbyć się 10kg, więc realizując nie swój cel nie będziesz czuć motywacji.

 

 

T – Time-bound – czyli określony w czasie. Wyznacz konkretną datę, kiedy cel ma zostać osiągnięty. Różne cele wymagają różnych ram czasowych, więc czasem będzie to miesiąc, a innym razem rok, ale musi zostać określona końcowa data.

 

 

E – Exciting – czyli ekscytujący. Osiągnięcie celu powinno Ci się kojarzyć z poczuciem fantastycznego spełnienia! Dzięki temu z chęcią rozpoczniesz swoją drogę ku niemu i nie zgubisz motywacji po pierwszych trudnościach… bo takie z pewnością się pojawią. Chodzi o to, by je przezwyciężyć i iść dalej wzmocnionym, mając w pamięci efekt końcowy, który Cię podnieca :-) 

 

 

R – Recorded – czyli zapisany. Zapiszesz, zaplanujesz, sprawdzisz, zmodyfikujesz i osiągniesz! Prowadzenie zapisków dotyczących Twojego celu spełnia kilka funkcji:

 

  • nie zapomnisz o nim ;-)
  • motywuje do osiągnięcia celu – w razie trudności czy ogarniającego Cię braku motywacji możesz wrócić do swoich notatek i przypomnieć sobie, jakie emocje towarzyszyły Ci podczas jego ustalania i planowania,
  • zapisywanie postępów bardzo motywuje do dalszych działań,
  • a określenie trudności i modyfikacja planów ułatwia dalsze dążenie do celu.

 

 

A więc długopisy w dłoń i do dzieła!

BE SMARTER!

Laser

PremiumBlog

Kontakt

O mnie

Druk

Projekty

HOME